Komunikat


W związku z rosnącym zapotrzebowaniem oraz wieloma pytaniami, wprowadzamy od jesieni 2022r nową ofertę terapeutyczną w postaci Terapia par.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z terapeutką prowadzącą Renatą Trojan-Satorą  +48 604 33 00 56mail

   Toksykologia


Zapraszamy do lektury artykułów związanych z toksykologią, m.in.problemami zatruć i dopalaczy w naszej czytelni.

Trening zastępowania agresji jako wsparcie terapii uzależnień


Trening Zastępowania Agresji, jako metoda kształtowania umiejętności prospołecznych oraz korygowania zachowań agresywnych jest pomocny osobom z wieloletnią historią picia i nawrotów choroby alkoholowej oraz tym, którzy rozpoczęli picie bardzo wcześnie – jeszcze w okresie adolescencji. Należy pamiętać, że udział w Treningu TZA jest wyłącznie dopełnieniem terapii uzależnień, nie może jej zastąpić.
  Autor:
Renata Trojan-Satora

- psychoterapeuta, terapeuta uzaleźnień, socjoterapeuta, trener TZA


 Trening Zastępowania Agresji jest programem skierowanym do szerokiej grupy odbiorców niezależnie od ich wieku, nasilenia zachowań agresywnych oraz doświadczenia społecznego. Jego zaletą jest jasna struktura zajęć, która pozwala na szybkie uczenie się oraz łatwe stosowanie nabytej wiedzy w praktyce.
O metodzie Treningu Zastępowania Agresji obszernie pisała na stronie Krakowskiego Ośrodka Diagnozy i Psychoterapii psycholog Agnieszka Ryss. Przed lekturą niniejszego tekstu zachęcam do zapoznania się z powyższym artykułem.

Trening Zastępowania Agresji dla osób uzależnionych
Przyglądając się agresywnym i innym społecznie nieakceptowanym zachowaniom, zauważono, że źródłem ich jest najczęściej deprywacja potrzeb miłości, poczucia bezpieczeństwa, przynależności i znaczenia dla innych ważnych osób. Są one sposobem na zaspokojenie potrzeby dominacji i władzy, posiadania siły, mocy i sprawczości. A z drugiej strony stanowią formę obrony przed atakiem domniemanym lub rzeczywistym. Ludzie radzą sobie w ten sposób z  rozładowaniem napięcia, bólu, cierpienia, zmęczenia, co także wynika z nieumiejętności kontrolowania siebie, swoich zachowań i emocji. Zachowania takie mają swoją przyczynę również w niskim poczuciu własnej wartości, czy też w  braku umiejętności nawiązywania poprawnych relacji interpersonalnych. Osoby w ten sposób funkcjonujące często także mają kłopot w różnicowaniu norm moralnych oraz odczuwają brak pozytywnych wzorców osobowych.
Powyższe deficyty oraz sposoby radzenia sobie w życiu, przyczyniają się także do rozwoju procesu uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych. Osoba uzależniona, podejmująca decyzję o abstynencji, często przeżywa trudność w rozpoczęciu nowego życia, w nawiązaniu i utrzymaniu dobrych relacji z innymi, przeżywa realne problemy w radzeniu sobie z emocjami i starymi nawykami.
Udział w zajęciach z treningu TZA daje możliwość nabycia przez uczestników określonych umiejętności społecznych, które pomagają utrzymać abstynencję, pozwalają poradzić sobie w przypadku nawrotu choroby alkoholowej oraz w sposób satysfakcjonujący sprostać wielu sytuacjom społecznym. Dodatkowym atutem zajęć jest uzyskanie wiedzy o mechanizmach powstawania złości i agresji, nauka rozpoznawania ich objawów i wyzwalaczy, a następnie radzenia sobie ze złością w sposób akceptowany społecznie. Ponadto praca na tak zwanych dylematach moralnych wyrównuje deficyty empatii i wspiera rozwój moralny uczestników.
Trening zastępowania agresji składa się zatem z trzech ściśle z sobą powiązanych oraz wzajemnie uzupełniających się komponent: treningu umiejętności społecznych, treningu kontroli złości oraz treningu rozwoju moralnego.

Trening Umiejętności Społecznych
Dla osób uzależnionych od alkoholu dużym wyzwaniem jest poradzenie sobie z trudnymi uczuciami przeżywanymi i kierowanymi do siebie i innych. Latami trwające destrukcyjne funkcjonowanie nie pozwala w adekwatny sposób reagować i zachowywać się w sytuacjach wywołujących stany napięcia emocjonalnego. Brak określonych umiejętności społecznych, typu: radzenie sobie z presją, zdolność odmawiania, samokontrola, stanowią przyczynę pojawienia się frustracji. Właśnie ten deficyt umiejętności poradzenia sobie z napięciem, czy złością w sytuacji trudnej emocjonalnie może być jedną z przyczyn przerwania abstynencji lub zapoczątkowania nawrotu choroby alkoholowej. Alkohol umożliwia osobie uzależnionej wchodzenie w relacje interpersonalne, dodaje śmiałości, powoduje łatwiejsze nawiązywanie znajomości, sprawia wrażenie, że każda rozmowa jest prosta. Daje złudzenie wszechmocy i pełnego sprawstwa. W rzeczywistości alkoholik przez swoje picie traci prawdziwe, wartościowe relacje z innymi osobami. Często nie dotrzymuje obietnic, traci zaufanie i wiarygodność. Kontakty z innymi ludźmi sprowadzają się do relacji inicjujących kontakt z alkoholem. Dopiero w okresach dłuższej abstynencji, osoba uzależniona odkrywa, że na trzeźwo pojawiają się trudności w relacjach interpersonalnych, problemy w nawiązywaniu znajomości, nieśmiałość, samotność, nieumiejętność odnalezienia się w zwykłych sytuacjach społecznych, np. spotkanie rodzinne, rozmowa z pracodawcą, czy wywiadówka w szkole swojego dziecka. Alkoholik zaczyna również mierzyć się z problemami, jakie spowodowało jego picie. Są to najczęściej konsekwencje w najważniejszych obszarach życia: problemy rodzinne, trudności w pracy, utrata zdrowia, kłopoty finansowe, czasem dochodzą również konsekwencje prawne. Powstaje dylemat, czy można to wszystko naprawić i uratować.

Trening kompetencji społecznych pomaga przypomnieć sobie lub nauczyć się od nowa, jak budować kontakty z innymi ludźmi. W ramach treningu nabywa się umiejętności z zakresu asertywności, komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, rozpoznawania i rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, empatii i współpracy z innym. Dzieje się to poprzez ćwiczenie odpowiednich zachowań i reakcji w określonych sytuacjach, związanych na przykład z proszeniem o pomoc, odmawianiem sobie lub innym, przygotowaniem się do trudnej rozmowy, odpowiadaniem na prowokacje i zaczepki, adekwatnym wyrażaniem uczuć oraz wiele innych. Korzystając z doświadczeń zdobytych podczas treningu, uczestnicy zajęć próbują wykorzystywać je w codziennym życiu. Każde ćwiczenie oraz próba jego transferu do realności są szczegółowo omawiane przez trenera oraz pozostałych uczestników.
W ramach treningu kompetencji społecznych pracuje się również nad rozpoznawaniem i wyrażaniem innych emocji, nie tylko tych z obszaru złości. Także uczuć przeżywanych pozytywnie – radości, euforii, gdyż również te uczucia często prowadziły do rozpoczęcia picia, jako formy uczczenia jakiegoś wydarzenia.
Trening Kontroli Złości

Utrata umiejętności radzenia sobie z emocjami wpisana jest w chorobę alkoholową. Niektórzy nazywają ją chorobą emocji. Alkoholik w nałogowy sposób stara się radzić sobie z uczuciami. Podczas pracy w ramach terapii uzależnień omawiany jest towarzyszący chorobie mechanizm nałogowego regulowania uczuć. Zdrowa osoba przeżywa całą gamę uczuć, potrafi je zidentyfikować, nazwać oraz wyrazić werbalnie, co w danym momencie przeżywa. U człowieka uzależnionego ten proces staje się coraz bardziej zaburzony. Alkoholik funkcjonuje w dwóch skrajnościach. Doświadcza i równocześnie chce uniknąć cierpienia oraz pragnie doznać ulgi w cierpieniu, mając w pamięci przeżywanie euforycznych doznań, jakie daje alkohol. Im więcej wypijanych dawek alkoholu tym więcej doświadczanego bólu psychicznego, złości, frustracji, poczucia winy oraz cierpień fizycznych związanych z zespołem abstynencyjnym. Tym większe pojawia się pragnienie ulżenia tym cierpieniom i potrzeba powrotu do doświadczenia przyjemnego stanu wynikającego z upojenia alkoholowego. Dlatego też osoba uzależniona za pomocą alkoholu próbuje regulować i kontrolować swoje stany emocjonalne. Sposobem na poradzenie sobie z mechanizmem nałogowego regulowania uczuć jest nauka rozpoznawania przeżywanych emocji i radzenia sobie z nimi. Nauka sposobu wyrażania ich. Nauka alternatywnych do picia sposobów radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi: frustracją, gniewem, złością, euforią, stanami napięcia i innymi.
W ramach treningu kontroli złości uczestnik uczy się rozpoznawać u siebie symptomy pojawiającej się i rozwijającej się złości, potrafi zidentyfikować wyzwalacze, które doprowadzają do pojawienia się tego uczucia, a następnie dzięki zastosowaniu technik wspomagających zapanować nad złością i wyrazić swoje emocje adekwatnie do sytuacji. Podczas ćwiczeń w treningu kontroli złości uczestnicy zastanawiają się jakie są przyczyny agresywnych i innych nieakceptowanych społecznie zachowań. Zwraca się więc uwagę kolejno na zachowanie, emocje, które mu towarzyszą oraz na przyczyny, które doprowadziły do danej sytuacji. Podobnie jak w treningu umiejętności społecznych, nabywane i ćwiczone sposoby radzenia sobie ze złością dokładnie omawia się, by następnie móc wykorzystać je w realnym życiu.

Trening Rozwoju Moralnego
Picie alkoholu lub używanie innych substancji psychoaktywnych rzadko sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu społeczno-moralnemu. Towarzyszą im często zachowania destrukcyjne, budzące sprzeciw natury moralnej – przemoc, kradzieże, wynoszenie z domu, naruszanie nietykalności osobistej, nadużycia seksualne i inne. Osoba będąca pod wpływem alkoholu podejmuje zachowania, których nigdy nie zrealizowałaby na trzeźwo. Alkohol ułatwia przekraczanie wielu granic. W okresie abstynencji ze zdziwieniem odkrywa się, że podejmowane po pijanemu zachowania tzw. niemoralne weszły w nawyk i trudno było wcześniej dostrzec w nich coś złego lub nieodpowiedniego. Zwykle to krewni i znajomi zwracają na ten fakt uwagę. Czasem sam alkoholik zaczyna dostrzegać, że jego normy moralne daleko odbiegają od tych obowiązujących w społeczeństwie.
Trening rozwoju moralnego pomaga w zrozumieniu i uwewnętrznieniu norm i zasad społecznych, poprzez porównanie swoich poglądów, przekonań , postaw z racjami i potrzebami innych osób. Poprzez wspólne rozważanie i rozwiązywanie tak zwanych dylematów moralnych, uczestnik zajęć ma możliwość zobaczenia z innej perspektywy intelektualnej i emocjonalnej, jak można postąpić wobec innych, zachowując własną godność i nie krzywdząc nikogo.
Trening Zastępowania Agresji – udział w zajęciach
Trening przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Może w nim uczestniczyć każdy, kto podjął świadomą decyzję o odstawieniu alkoholu i utrzymuje abstynencję już przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że udział w Treningu Zastępowania Agresji nie zastąpi terapii uzależnień, ale może stanowić jej uzupełnienie.
Pierwsza grupa przewidziana jest dla osób, które rozpoczęły terapię uzależnień i od dłuższego czasu (minimum dwa miesiące) utrzymują abstynencję.
Druga grupa treningowa przeznaczona dla osób, chcących poprzez tę formy pracy nad sobą, wspomóc umiejętności radzenia sobie w sytuacji pojawiającego się nawrotu choroby alkoholowej.


Zajęcia realizowane są w 5-6-osobowych grupach. Mają charakter zamknięty, co oznacza, że grupę rozpoczynają i kończą ci sami uczestniczy, nie ma możliwości dołączenia do grupy w trakcie rozpoczętego już cyklu. Spotkania obywają się raz w tygodniu po dwie godziny. Łącznie program obejmuje 30 godzin pracy treningowej w ciągu 15 kolejnych tygodni. Istnieje możliwość dodatkowych konsultacji indywidualnych z trenerem-terapeutą uzależnień.
Kwalifikacja do grupy odbywa się poprzez udział w konsultacji indywidualnej, połączonej z wykonaniem testu kompetencji społecznych.


Kontakt
Dzwoniąć pod poniższe numery skontaktujesz sie bezpośrednio ze specjalistą
Agnieszka Ryss - psychoterapeutka  +48 668 70 15 89
Renata Trojan-Satora - psychoterapeutka +48 604 33 00 56
Urszula Lang - neurologopedka +48 609 72 91 91
Leszek Satora - dr n. biol - konsultant ds. naukowych - napisz

Ochrona Danych Osobowych