Komunikat


W związku z rosnącym zapotrzebowaniem oraz wieloma pytaniami, wprowadzamy od jesieni 2022r nową ofertę terapeutyczną w postaci Terapia par.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z terapeutką prowadzącą Renatą Trojan-Satorą  +48 604 33 00 56mail

   Toksykologia


Zapraszamy do lektury artykułów związanych z toksykologią, m.in.problemami zatruć i dopalaczy w naszej czytelni.

Na nic nie mam czasu! Co może na to poradzić psycholog?


Psycholog często kojarzony jest z zaburzeniami emocjonalnymi, osobowością, trudnościami związanymi z obniżonym poziomem intelektualnym czy wsparciem w rozwoju dzieci i młodzieży. Wszystko jest prawdą, ale nie jest całą prawdą.
  Autor:
Rafał Czarny

- psychoterapeuta, psycholog


Psycholodzy, poza powyższymi obszarami związanymi z rozwojem, terapią i wsparciem, posiadają wachlarz umiejętności i wiedzy pomagającej w poradzeniu sobie z codziennymi problemami, które nie mają podłoża kojarzonego z zaburzeniami. Pomoc w samodoskonaleniu, podnoszeniu własnej efektywności, a w efekcie pomoc w osiągnięciu większej satysfakcji ze swoich dokonań także mieści się w obszarze kompetencji psychologów. Wycinkiem z tego obszaru jest radzenie sobie z własną efektywnością i podnoszeniem skuteczności osobistej w kontekście zarządzania swoimi zadaniami, obowiązkami i aktywnościami w czasie.

W jaki sposób może pomóc psycholog? Każdy przecież wie, że doba jest nierozciągalna i można w 24 godziny zrobić ograniczoną ilość rzeczy. Nie powinniśmy też skrajnie skracać godzin snu, gdyż nawet jeśli przez 3 dni zwiększymy naszą wydajność, to czwartego dnia znacznie ona spadnie i cały „zysk” pójdzie na odpoczynek spowodowany zmęczeniem.

Co robić?
Ludzie są przyzwyczajeni do myślenia o swoich zadaniach, obowiązkach i innych działaniach w kategorii czasu. Coś „zajmie” ileś czasu lub musimy je wykonać „do kiedyś”. Jeśli termin wykonania się zbliża, wpadamy w panikę i próbujemy jak najszybciej wykonać wszystko, co ma bliski termin wykonania. Zapominamy o zadaniach z późniejszym terminem przypominając sobie o nich gdy termin stał się bliski… i wpadamy w błędne koło.
Najważniejszym zadaniem dla psychologa i klienta jest zmiana perspektywy myślenia o swoim życiu, „obowiązkach” i „zadaniach”: nie patrzeć na nie z perspektywy kalendarza („do kiedy”), ale z perspektywy wpływu na życie („ważne dla mnie”). Ludzie rzadko uświadamiają sobie, że rzeczy które mają zrobić „natychmiast” mają niewielkie (lub mniejsze niż inne) konsekwencje przełożenia lub zaniechania niż inne, które można zrobić później. Marnujemy w takim razie czas na mniej ważne zadania zamiast w pierwszej kolejności wykonywać te, które mają dla nas większe znaczenie.

Ale co ma dla nas „większe znaczenie”?
Jest to kolejny krok, który należy podjąć podczas pracy z psychologiem. Dzięki określeniu tego, co jest dla nas ważne, dlaczego coś oceniamy jako ważniejsze (a nie pilniejsze!) od innej aktywności, będziemy mogli świadomie zwiększać swoją satysfakcję z życia codziennego. Dopiero, gdy będziemy w stanie ocenić konsekwencje i ich wpływ na nasze życie, będziemy potrafili realnie zarządzać naszą efektywnością.
Ile razy się zdarzyło, że gnaliśmy „na łeb na szyję” zapłacić rachunek za telefon komórkowy? Nawet, jeśli operator naliczy odsetki za spóźnienie jednego lub dwóch dni, to będą one wynosiły od kilku do kilkunastu groszy. Czy nie przełożyliśmy przez to jakiegoś innego, ważnego wydarzenia? Czy nie zaniechaliśmy wykonania innego, ważnego zadania? A może po prostu czuliśmy się przytłoczeni ilością spraw na głowie, które „nagle” na nas spadły i wszystkie „musieliśmy” zrobić?
Ile razy zdarzyło się, że „musieliśmy” odpisać na „bardzo ważnego” maila w domu zamiast pomóc dziecku w rozwiązaniu zadania domowego do szkoły? Odbiorca najprawdopodobniej odczyta maila dopiero następnego dnia.
Ile razy siedzieliśmy do późna w nocy czytając artykuły w Internecie zamiast położyć się spać i wyspać? Przecież zarządzanie swoją energią jest jedną z podstawowych kwestii dotyczących naszej skuteczności.

Czy świadomie podejmowaliśmy te decyzje, mierząc ich wpływ na relacje z innymi i inne konsekwencje?
Jak często się nad tym zastanawiamy?

Kontakt
Dzwoniąć pod poniższe numery skontaktujesz sie bezpośrednio ze specjalistą
Agnieszka Ryss - psychoterapeutka  +48 668 70 15 89
Renata Trojan-Satora - psychoterapeutka +48 604 33 00 56
Urszula Lang - neurologopedka +48 609 72 91 91
Leszek Satora - dr n. biol - konsultant ds. naukowych - napisz

Ochrona Danych Osobowych